Reagált a Kreml Trump terveire: aggódnak az oroszok
Moszkva élesen reagált Donald Trump Grönlandra és Kanadára vonatkozó igényeire.
A miniszerelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a sziget függetlenségi törekvéseinek tiszteletben tartása elengedhetetlen.
Múte B. Egede, Grönland miniszterelnöke pénteken kifejezte hajlandóságát arra, hogy tárgyalásokat folytasson Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel – írta meg a 24.hu. Trump korábban közölte, hogy az Egyesült Államok irányítása alá kívánja vonni a stratégiai jelentőségű északi-sarkvidéki szigetet.
Egede hangsúlyozta, hogy a sziget függetlenségi törekvéseinek tiszteletben tartása elengedhetetlen.
Trump, aki január 20-án veszi át hivatalát, „abszolút szükségszerűnek” nevezte az amerikai ellenőrzést a félautonóm dániai terület felett. Az amerikai elnök nem zárta ki katonai vagy gazdasági eszközök, például Dániát érintő vámok kivetését sem ennek érdekében. Egy koppenhágai sajtótájékoztatón arra a kérdésre, hogy kapcsolatba lépett-e már Trumppal, Egede így válaszolt:
Nem, de készek vagyunk megvitatni mindazt, ami összeköt bennünket.”
A grönlandi vezető világossá tette, hogy a sziget lakói saját identitásukat kívánják megőrizni. „Függetlenné szeretnénk válni, gazdák szeretnénk lenni a saját házunkban (.) Ezt mindenkinek tiszteletben kell tartania. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden köteléket, együttműködést és kapcsolatot megszakítanánk Dániával” – tette hozzá. Mette Frederiksen dán miniszterelnök szintén jelen volt a sajtótájékoztatón, ahol elmondta, hogy csütörtökön találkozót kért Trumptól, de úgy véli, erre valószínűleg csak a beiktatást követően kerülhet sor. Frederiksen hangsúlyozta, hogy Grönland függetlensége kizárólag a sziget lakóinak döntésétől függ, de hozzátette:
Grönland függetlenné válhat, ha a lakói akarják, de nem úgy, hogy az Egyesült Államok egyik tagállama legyen.”
Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter egy szerdai nyilatkozatában világossá tette, hogy Dánia tiszteletben tartja Grönland törekvéseit. „Teljességgel elismerjük, hogy Grönlandnak saját törekvései vannak. Ha megvalósítják ezeket, Grönland függetlenné válik, viszont aligha azzal a szándékkal, hogy az Egyesült Államok tagállamává váljék.” Rasmussen hozzátette: „Nyitottak vagyunk tárgyalni az amerikaiakkal arról, hogyan tudnánk esetleg még szorosabban együttműködni, hogy az amerikai óhajok teljesüljenek.”
Grönland, amely 1953-ig dán gyarmat volt, ma autonóm dániai terület, saját kormányzattal. 2009-ben népszavazás eredményeként kibővítették autonómiájukat. A stratégiai fontosságú sziget északi részén az Egyesült Államok katonai támaszpontot működtet, és gazdag ásványi kincsei tovább fokozzák geopolitikai jelentőségét.
Nyitókép: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix / Ritzau Scanpix via AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Moszkva élesen reagált Donald Trump Grönlandra és Kanadára vonatkozó igényeire.